Staff Directory

Listed below is the full Staff List for Northgate School Arts College, the Bee Hive and the Sweet Bee.

Academy Leadership Team

(SW)     Miss Shez Webb                                     Executive Head Teacher

(FS)       Mrs Francesca Shears                            Head of School

(SH)       Mrs Sarah Hutt                                       Head of The Bee Hive

(LMi)     Ms Lynnette Michaelides                        Deputy Head of The Bee Hive

(SN)       Mrs Susan Nembhard                             Deputy Head

(JF)        Mrs Joanne Fitzpatrick                            Assistant Head Teacher

Business Team                                                                                                

(CC)     Mrs Catherine Cope                                 School Business Manager

(TDa)     Mrs Trudi Daurie                                  Retail Manager

(BW)     Mrs Becky Woodham                             Office Administrator/Receptionist

(CI)       Mrs Caroline Iliff                                     Events and Marketing Manager

(LCh)   Miss Linzi Cheal                                      Centre Support/Finance

(LCo)    Miss Lisa Collins                                      HR Assistant/Wellbeing Reception

(SMa)   Miss Suzie Maskell                                    Business Wellbeing Receptionist

(JSt)      Mrs Jadie Stirling                                    Office Administrator

(SPr)       Mrs Sheryl Press                                     Office Administrator

(TP)      Mrs Tracey Prosser                                 Finance Assistant

(KH)      Mrs Kerry Hagan                                    Clerk to Governors

(SFr)      Mrs Susan Lake                                    Café Assistant

(MCl)    Mrs Mary Clemas                                   Café Assistant

(JHu)     Miss Joanne Humphreys                         Café Assistant

(LO)      Miss Lauren Owers                                 Café Assistant

(TB)       Mr Tyler Beale                                        Café Assistant

(CW)     Miss Chelsea Bowers                              Café Assistant

(JSh)     Mr Sayyed A-Jazz Shah                          Retail Assistant

Medical Team

(RCa)    Mr Robert Callahan                               Medical & Welfare Assistant

(SCl)     Mrs Susan Clarke                                   Medical & Welfare Assistant

(LL)        Mrs Litta Leczynski                                Medical & Welfare Assistant

(NMe)      Mrs Nicola Merrey                                 Medical & Welfare Assistant

(ASp)    Mrs Amy Stout                                       Medical & Welfare Assistant

(EH)      Mrs Elaine Hall                                       Medical & Welfare Support

(AGo)    Mrs Alison Goodacre                              Medical & Welfare Support

Premises Team

(VP)       Mrs Viv Pallett                                        Facilities Manager

(FA)      Mr Frank Allen                                       Premises Manager

(NM)     Mr Neil Morgan                                     Premises Manager

(RA)      Mr Russell Allen                                     Caretaker/Cleaner

(AF)      Mr Vincent Walsh                                 Caretaker/Cleaner

(STo)      Mr Joshua Story                                  Caretaker/Cleaner

(JT)       Mr Jonathan Tims                                  Driver

Catering Team

(MCa)   Mr Mark Cartwright                                Executive Chef

(CLo)    Mr Chris Lowe                                       Chef

(Sha)    Mrs Stacey Hart                                     Chef

(NS)      Mr Neville Smith                                     Assistant Chef

(SWo)    Mr Sam Worth                                        Catering Assistant

Cleaning Team

(EBy)     Mrs Elizabeth Byrne

(LD)      Mrs Linda Devall

(EMc)    Mrs Elaine McClelland

(JMc)    Mrs Jane McArthur

(DBr)     Mrs Deborah Bricesmith

(SB)       Mrs Sarah Berni

NORTHGATE SCHOOL ARTS COLLEGE

Teaching

(KP)       Miss Kamini Patel                                    Key Stage 3 Manager/Teacher

(DSk)    Mr Dave Skuce                                     Key Stage 4 Manager/Teacher (ICT & Media)

(NF)      Miss Natasha Folwell                              Teacher/PE

(JG)      Mrs Jacqui Goode                                 Teacher/Learning for Life

(CHa)    Miss Clare Hadley                                  Teacher/Maths Manager

(NJ)      Mrs Nicola Jacobs                                 Teacher/RE

(PR)      Mr Paul Robinson                                  Teacher/English Manager

(RV)      Mr Robert Valentine                              Teacher/Performing Arts

(JL)       Mrs Julie Lee                                          Teacher

(DSc)    Mr Dean Schulze                                   Teacher/Performing Arts

(CD)     Miss Catherine Davy                              Teacher/Music

(TC)      Mrs Trudy Chamberlain                          Teacher/Food Technology

(JMa)    Mrs Jessica Martin                                   Teacher/Humanities

(SS)       Mrs Sarah Smith                                     Teacher

(ABi)     Mr Adam Billing                                     Teacher/Art and Design

(SP)       Miss Sophie Palmer                                UQT

(AGo)   Mr Adam Goodge                                   UQT

(RS)      Mrs Rebecca Sexon                               UQT

(NR)      Mrs Nikki Tupman                                   UQT

(ZK)       Miss Zoe Kennedy                                  UQT

(TJ)       Mr Tom Jordan                                         UQT

Mr Kevin McHenry                                 Consultant

Cover Supervisors

(SWa)    Mrs Susan Ward

(BHa)    Miss Breeshey Hartley

Support Assistants

(SM)      Mrs Sarah Moore                                   Parent Support Advisor

(JFu)     Miss Joanne Fuoco                                Family Support Worker

(KC)      Mrs Katie Chappell                                Speech & Language Assistant

(CR)      Mrs Corrine Rawlings                             Speech & Language Assistant

(VA)       Mrs Victoria Angus                                Classroom Support

(BC)      Mrs Bev Carr                                          Classroom Support/Science Technician

(JBu)       Miss Jessica Burrows                               Classroom Support

(LCa)       Mrs Louisa Carbon                               Classroom Support

(EC)       Miss Ellie Cartwright                               Classroom Support

(RCh)    Miss Rachel Chapman                           Classroom Support

(EVC)    Miss Evie Clarke                                     Classroom Support

(RCo)    Miss Rachel Coleman                            Classroom Support

(SCo)    Mrs Samantha Cooper                           Classroom Support

(MC)     Mrs Michelle Copestake                         Classroom Support

(JD)      Mrs Jenni Davidson                                Classroom Support

(DDi)     Mrs Diana Dickinson                              Classroom Support

(DDa)     Miss Denika Daniels                                   Classroom Support

(SGa)    Mr Stewart Gates                                   Classroom Support/Outreach

(SGr)     Mrs Sam Mitchell                                   Classroom Support

(SG)       Miss Selena Gregoriou                           Classroom Support

(CHo)    Mr Chris Holland                                    Classroom Support

(SJ)       Ms Sarah Johnson                                 Multisensory Impaired Support

(KMa)    Miss Kelly Marks                                     Classroom Support

(AMc)   Miss Angela McGoff                              Classroom Support

(KMi)     Miss Katie Mills                                       Classroom Support

(LM)      Miss Leanne Moriarty                             Classroom Support

(SMu)    Mrs Sarah Murton                                  Classroom Support

(SNe)    Mrs Sarah Nevell                                      Classroom Assistant

(APi)     Mrs Aneta Pinch                                    Classroom Support

(HRa)    Mr Hamidur Rahman                              Classroom Support

(HS)      Mrs Heather Scott                                  Classroom Support

(LSi)        Mrs Lisa Silcock                                     Classroom Support

(KSk)     Mrs Kirsty Skears Harvey                                  Classroom Support

(SSk)      Miss Samantha Skears                            Classroom Support

(LSt)      Miss Leah Sturgess                                 Classroom Support (apprentice)

(JSw)    Miss Julie Swain                                     Multisensory Impaired Support

(LVH)    Miss Lorraine Van Hese                          Classroom Support

(HT)        Miss Hayley Thorne                                        Classroom Support

(ATy)     Miss Angela Tysoe                                 Classroom Support

 (TG)     Miss Tanya Girvan                            Classroom Support

(JW)      Mr Jason Woodham                              1:1 Support

(SKe)      Mrs Stephanie Kensett                               Classroom Support

(SBi)      Mr John (Sean) Billingham                      Classroom Support

(ARe)     Mr Andy Reynolds                                  Classroom Support

(TR)        Miss Tanisha Rae                                    Classroom Support

(LHa)    Miss Lottie Hardwick                              Classroom Support

(TH)      Mrs Toni Hills                                         Classroom Support

Lunchtime Supervisor

Miss Rachel Chapman

Mrs Rachel Coleman

Mrs Michelle Copestake

Miss Evie Clarke

Mr Stewart Gates

Mrs Sam Mitchell

Miss Zoe Kennedy

Miss Angela McGoff

Miss Katie Mills

Miss Kelly Marks

Miss Leanne Moriarty

Mrs Sarah Murton

Miss Nikki Tupman

Mrs Rebecca Sexon

Miss Kirsty Skears

Mrs Lisa Silcock

Miss Lorraine Van Hese

Mrs Susan Ward

Miss Ellie Cartwright

 

THE BEE HIVE

Teachers

(TWh)    Mrs Tracy Whitehead                             Key Stage 5 Manager/Teacher

(LBr)      Mr Luke Brennan                                   Teacher

(MH)     Mr Michael Hayes                                  Teacher

(DSa)    Mrs Diane Saxby                                     Teacher

(JBy)     Mr Jon Byrne                                        Teacher/Sport/DofE

(SRe)    Mrs Sarah Renard                                  Teacher

(JSa)     Miss Jennifer Saunders                           Teacher/Performing Arts

(VY)      Mrs Barbara Yamada                             Teacher

Cover Supervisors

(DSw)   Mrs Denise Swannell                              Cover Supervisor

Job Coaches

(LK)       Mrs Larrayn Kent                                  Employability Manager

(DO)     Mr David Ogden                                   Job Coach

(FR)     Miss Farah Rizvi                                         Job Coach

(MC)     Miss Marian Coare                                Job Coach

(DH)    Miss Diane Howells                             Job Coach

(GG)     Mr Gavin Gardner                               Job Coach – Horti

(CA)     Miss Charlotte Ashby                            Job Coach

(PS)     Mr Peter Stuart                                  Job Coach

(SHa)     Mirs Shirlee Hayes                           Job Coach

Support Assistants

(SPar)    Mrs Sarah Partridge                                ASD Transition Co-ordinator/Transitions Co-ordinator

(NT)      Mrs Nicola Tarry                                     Classroom Support

(TD)      Mrs Tina Duff                                         Classroom Support

MHu)    Mrs Mair Huggins                                   Classroom Support

(VT)      Mrs Vivienne Tarry                                 Classroom Support

(VY)      Mrs Barbara Yamada                             Classroom Support

(CRob)  Miss Charlotte Roblin                             Classroom Support

(NMo)   Miss Nivene Moven                                Classroom Support

(JCam)     Mrs Jackie Cameron                                   Classroom Support

(CRo)    Miss Chelsea Rose                                 Classroom Support

(RB)     Miss Rosie Bulmer                                 Classroom Support

(ECl)     Mrs Emma Clues                                  Classroom Support

(JCh)     Mr Jonathan Chapman                          Classroom Support

Lunchtime Supervisors

Mrs Nicola Tarry

Mrs Tina Duff

Mrs Denise Swannell

Mrs Sarah Partridge

Mr Jonathan Tims

Mrs Elaine Hall

Mrs Mair Huggins

Mrs Larrayn Kent

Mr Rob Callahan

Mrs Amy Stout

THE SWEET BEE

The Sweet Bee Team

(TDa)    Mrs Trudi Daurie                                     Retail Manager

(EO)      Miss Ellie Owers                                     Retail Assistant

(LO)      Miss Lauren Owers                                 Retail Assistant

Parents are very pleased with the progress their children make. They comment on the excellent progress their children have made in their academic work and personal skills…

 

Northgate and the Bee Hive is in association with